Az Egyesült Államokra nem csak 50 állam szövetségeként tekinthetünk. Az országot 11, markánsan elkülönülő, jól karakterizálható nemzet alkotja- legalábbis ezt állítja egy portlandi újságíró.
Colin Woodard mély történelmi és szociológiai kutatómunka után- melyben vizsgálta az amerikaiak leadott szavazatait, közvélemény-kutatási adatokat, illetve különféle demográfiai mutatókat- arra jutott, hogy az első észak-amerikai telepesektől kiindulva 11 önálló nemzetre oszlik az ország. A Portland Press Herald szerzője külön vizsgálta az általa elkülönített csoportok kormányzathoz való viszonyát, nyelvjárását, történelmét és egyéb kulturális karaktereiket. A következő felosztás szükségességére jutott American Nations: A History of the Eleven Rival Regional Cultures of North America c. könyvében:
Yankeedom a puritánok alapította társadalom által lakott észak-keleti régió, melynek lakosai az országban legtöbbre tartják az oktatást és az állam rendteremtő erejét, de a közjó fogalma is fontos.
New Netherland a New York-ot (egykoron New Amsterdam, ugye) is magában foglaló terület, melynek lakosai a legbefogadóbb közösség, nem véletlenül otthona a vidék sok üldözött népcsoportnak.
The Middlands a kvékerek által egykoron benépesített terület az USA közép-nyugatnak nevezett területén. A középosztály birodalma, melyben az állam nem szívesen látott idegen, az etnikai-kulturális sokszínűség pedig nem létkérdés.
Tidewater Virginia, Észak-Karolina, Maryland és Delaware államok alkotta, angolok által alapított nemzet. A hagyományos értékek és a tekintély tisztelete jellemző Tidewater népére.
Greater Appalachia: ír, angol és skót kolóniák voltak az első telepesek a vidéken, akikre Woodard szerint még ma is az egyénközpontúság a leginkább jellemző.
A Deep South területén élőket Woodard még ma is a rabszolgatartó társadalomból kiindulva jellemzi.
El Norte a Mexikó által határos terület elnevezése, melynek a szerző soknyelvűségét emeli ki.
Left Coast Woodard szerint hibrid terület, ahol az Appalachia individualizmusa találkozik a Yankeedom-féle társadalmi utópiákkal. Eredménye a komoly innovációs képesség, mely a Szilikon-völgyben ölt ma leginkább testet.
A Far West a hegyvidéki terület, ahol a szélsőséges időjárás kemény ellenálló képességért kiállt. Ilyen környezetben az ember csak magára számíthat, az állami intézmények nem örvendenek nagy tiszteletnek, a libertárius nézetek csak úgy tombolnak.
New France, ahol a francia alapítóknak hála az egyenlőség a fő rendező elv. Délen és északon, New Orleans és Québec központtal is él a kolónia, ahol a tolerancia szintje kiugró, az állam pedig biztosítja, hogy ez így is maradjon.
A First Nation által lakott területek északon találhatók. Itt nem tarolt a fehér telepes, maradtak a régi indián törzsek, szokások, attitűdök. Csakhogy alig 300 000 embert jelent e zord vidéken ma is élő „woodardi nemzet”.
Woodard szerint ezek a kulturálisan jól elkülönített csoportok harcolnak egymással az Egyesült Államokban. Szerinte tehát ezt az elkülönítést kell figyelembe venni, ha az USA belpolitikáját, társadalmi ütközeteit akarjuk megérteni.