Az internetes hozzászólásokat, de akár a szokásosan bravúrosan teljesítő külpolitikai újságírás termékeit is elnézve könnyen kialakulhat a laikus érdeklődőben az a kép, hogy Ukrajnában szélsőjobboldali huligánok kergették el Janukovicsot, ők irányítják az azóta elkezdődött kormányalakítási folyamatokat, illetve fenyegetik a kisebbségeket. Nos, a helyzet korántsem ilyen egyszerű, sőt, az ukrajnai zsidó közösségek képviselői pont nem belföldről számítanak a fenyegetésekre.
Múlt pénteken horogkereszteket, illetve a „Halál a zsidókra!” mondatot pingálták ismeretlenek egy krími zsinagóga falára. Érdekes, hogy az antiszemita támadás pont azon a napon történt, amikor az orosz hadsereg, bár fegyverropogás nélkül, de mégis erőszakkal annektálta a hivatalosan Ukrajnához tartozó területet. A helyi zsidó közösség vezetőjének szavaiból az vehető ki, hogy hasonló támadást még nem szenvedtek el a közelmúltban. Elmondta például, hogy még sosem kellett bezárni a zsinagógát egészen idáig.
Ukrajna sosem volt biztonságos hely a zsidók számára a történelem folyamán. Mind a 18-19. században, mind a szovjet térhódítás idején sok pogromot követtek el a közösség tagjai ellen. Jelenleg a 45 milliós országban körülbelül 80 és 350 000 fő közé teszik a zsidóság számát. Az antiszemita támadások azóta szaporodtak el újfent, hogy elkezdődtek a tüntetések még tavaly év vége felé, ám egyes zsidó vezetők nem a helyi neonácikat okolják a történtekért.
Joseph Zissels, egy helyi zsidó szervezet vezetője szerint a támadások egyértelműen orosz provokációk, amikre Moszkva egy esetleges beavatkozás során hivatkozhatna. Jacov Dov Bleich rabbi, az Ukrajnai Zsidók Szövetsége vezetője is Oroszországot látja a támadások mögött, legalábbis erre utal levele, melyet az ukrajnai vallási vezetőknek küldött szét hétfőn.
Miért az oroszok? Zissels szerint Ukrajnában vannak neonáci csoportosulások, de a számuk, tagságuk elenyésző, így a befolyásuk is kicsi az alakuló régi-új politikai elitben. Oroszországban viszont jelentős számú szélsőséges erőt tartanak számon. Bár a Szvoboda egy szélsősége párt és három miniszteri posztot is birtokol a mostani ideiglenes kormányban, zsidó gyökerekkel rendelkezők is szép számmal vannak a politikai elitben. Ott van rögtön Vitalij Klicsko, aki jó eséllyel pályázik az elnöki székre és nagyanyja zsidó volt.
Januárban, a tüntetések már javában zajlottak, amikor egy péntek estén egy kijevi zsidó iskola tanárát a nyílt utcán megtámadták, megverték és megkéselték. Februárban Zaporizzsjában egy szintén eddig azonosítatlan csoport támadott meg egy zsinagógát és dobott Molotov-koktélt a bejáratára. Eddig csak a szerencsén múlt, hogy nem történt haláleset az antiszemita támadások alkalmával. De tudjuk, hogy Putyinnak ez sem lenne nagy ár.