Sok a képzett bevándorló, de Németországnak versenyezni kell értük, különben egy évtizeden belül milliós hiány lehet a munkaerőpiacán.
Érdekes kutatási eredmény látott nemrég napvilágot Németországban. Két kutatóintézet az országba újonnan bevándorlók képzettségét vizsgálva arra jutott, magasabb a képzett szakemberek aránya a migránsok köreiben, mint a már ott élőknél.
A kutatásból kiderül, a 2009-ben Németországba vándorolt 15 és 65 év közöttiek 43 százaléka rendelkezik egyetemi diplomával, vagy szakiskolai oklevéllel. Ez az adat 2000-ben még csak 23 százalék volt. Emellett a „honos” lakosság mutatóit is jócskán kenterbe veri.
Mindezek ellenére a német lakosság zöme még mindig negatív képet vizionál a bevándorlók kapcsán. Ha a migrációt említjük, még mindig a „képzetlen”, „naplopó” hívószavak ugranak be a többség számára. Igaz, a londoni, vagy stockholmi zavargások, melyeket egy szűk minoritás követ el, jóval komolyabb hírértéket képviselnek.
Márpedig a válságból kikecmergő Németországnak szüksége van a képzett munkaerőre. Az OECD kutatásaiból kiderül, Dánia, Ausztrália, Nagy-Britannia, tehát a hasonló fejlettségi szinten lévő államok jóval több képzett migráns munkaerőt szippantanak fel. A népesség elöregedése miatt 2025-re 6,5 millióan fognak hiányozni a német munkaerőpiacról.
Németországba 2011-ben 17 000 képzett bevándorló érkezett az Európai Unió határain túlról. Ugyanakkor, ahogy a tanulmány is rámutat, sokan túl hamar elhagyják az EU legnagyobb gazdaságát.