Moszkvai kísérőjével sétálgat egy idegen a szovjet fővárosban. Egyszer csak megpillantják Dzerzsinszkijt, amint odalép egy sírdogáló kisgyermekhez, majd megsimogatja a buksiját és tovább ballag. „Micsoda humanista!”- mondja a kísérő. Látja, hogy az idegen nem érti, így magyarázatra szorul előbbi kijelentése. „Pedig agyon is lőhette volna”.
Ez az anekdota juthat eszünkbe, amikor a nemrég elfogadott ugandai melegellenes törvényről olvasunk. Előbb halálla kívánta Yoweri Museveni elnök sújtani az azonos neműek közti szexuális viszonyt, ám végül megelégedett az életfogytiglani börtönnel is. (Museveni eddig is egy elég komoly figura volt. Azzal került hatalomba, hogy kritizálta az Ugandában elharapódzott korrupciót és a túl sokáig regnáló diktátorokat. Ez 28 éve történt.) Igaz, voltak korábban jó megmozdulásai is, pl. amikor a HIV vírussal elsőként vette fel a harcot a kontinensen és komoly eredményeket ért el.
A napokban John Kerry külügyminiszter az USA kormánya nevében a nácizmushoz és az apartheidhez hasonlította azt, ami Ugandában folyik. Persze Museveni eddig is szart mindenki más véleményére, így ez nem is ebben a relációban fontos kijelentés. Kerry egyben elítélte mind a 80 országot, melyben valamilyen módon jelenleg is büntetik a homoszexualitást. „Ez nem afrikai probléma, ez globális jelenség”- mondta a homofóbiával kapcsolatban Kerry. Tette mindezt az általa vezetett tárca éves emberi jogi jelentésében.
Érdemes lenne azonban otthon hallgatni egyeseknek külügyminiszterük szavaira. Valóban, nem csak afrikai diktátorok szeretnek náculni. Szerdán Arizona kormányzójának, Jan Brewernek kellett megvétóznia egy olyan törvényt, mely legálissá tette volna, hogy az állami üzletek megtagadják a homoszexuálisnak vélt egyének kiszolgálását. Mindez a vallásszabadság nevében. Persze.