Peking saját levegőjének szennyezettségével játszik pasziánszt: ellenfele nincs, saját rekordjait dönti meg újra és újra. Bár ez inkább nevezhető orosz rulettnek.
A WHO egészségügyi határértékénél jelenleg is 10-szer nagyobb a kínai főváros levegőjének szennyezettsége. Ez a túlzott iparosodás és az autók rohamosan növekvő száma miatt lehetséges. Nemrég egy egykori, környezetvédelemért felelős állami hivatalnok borította ki a bilit a világsajtóban, amikor azt mondta, a kormány csak az ipari növekedésre fókuszál, miközben megöli a lakosságot az emiatt mérgezővé váló levegő.
Persze a kormányzat is felismerte, a gyilkos levegő nem épp vonzó egy világváros esetében (sem), ám a legújabb intézkedésüktől csodát várni nem érdemes. Nem az ipari termelést korszerűsítik, esetleg az autóforgalmat kívánják visszafogni, hanem az utcai sütödékre irányítják a célkeresztet. A városvezetés szerint a legtöbb utcai hússütő és büfés engedély nélkül működik, ezzel megindult a hajtóvadászat az új bűnbakok ellen.
A nagy szennyezők, akik valóban felelősek azért, hogy Peking fuldoklik, megússzák. A szerény megélhetésért hajtó utcai ételárusok viszont a havi átlagfizetés (kb. 5000 jüan) akár dupláját is befizethetik büntetésként, ha úgy dönt a hatóság. Persze az eredményeket hajszolni kell: a pekingi vezetés nemrég ígéretet tett arra, hogy 12 milliárd eurót költenek a következő 3 évben a levegő minőségének javítása érdekében. Kiben támadtak kétségek az eredményességet illetően?