Két észak-amerikai kutató bahreini ellenzékiek e-mailjeit kezdte figyelni, ami oda vezetett, hogy 25 olyan országot találtak, amik kémprogramokkal figyelik saját állampolgáraik internetes ténykedését.
A brit Gamma által gyártott ún. FinSpy szoftvert bűnüldöző szervek használják. Ezzel lehetőség van a célszemély számítógépéről adatok letöltésére, Skype-beszélgetések lehallgatására, vagy akár a webkamera aktiválásával az illető megfigyelésére.
A New York Times szerint Szerbia is használja a szoftvert, de a brit céggel kapcsolatos dokumentumokat találtak Hoszni Mubarak bukása után, amik bizonyítják, a cég szerződésben állt az egyiptomi kormánnyal.
A cég vezetése azzal védekezik, hogy a programot csak kriminalisztikai célokra szánták, az országokkal kötött szerződésekben is terroristák, pedofilok, embercsempészek és a szervezett bűnözés ellen vetik be. Azonban a Gamma Group munkatársai is tudhatják, ha olyan kormányoknak adnak el ilyen szoftvert, akik alapból tesznek az emberi jogokra, azt nem mindig a nép védelmében fogják hasznosítani.
Etiópia, Bahrein, vagy éppen Türkmenisztán sem rigorózus jogállami normáiról ismerszik meg, mégis szerződésben állnak a céggel. Ugyanakkor olyan országok is, mint Csehország, Németország és Hollandia, rendelkeznek a szoftverrel. Különbség ugyanakkor, hogy előbbiek bizonyíthatóan az ellenzék elnyomására is használják azt. A német külügyminiszter szerint ezért tiltani kéne a hasonló programok értékesítését az elnyomó kormányok számára. Persze a pénznek nincs szaga.