Bár ígéret volt, nem szűnt meg a homokfúvás a kínai farmergyárakban. Mi a valódi ára egy koptatott farmernek?
Tavaly több nagy ruhagyártó vállalat is leszögezte, nem forgalmaz többé olyan ruhákat, amelyeken homokfúvást alkalmaztak, ennek ellenére a technika nem tűnt el. A kínai Guangdong tartományban legalább hat márka gyárában végeznek homokfúvást, persze zárt ajtók mögött- tudta meg a War on Want szervezet. Olyan óriások hunynak szemet- jobb esetben nem maguk követelik- a metódus alkalmazása felett, mint a Levi Strauss, a H&M, a Hollister, vagy a Wrangler.
A farmernadrágokat kétféleképpen koptathatják gyárilag: gépi, vagy kézi erővel. Utóbbinál egy magasnyomású pisztolyt alkalmaz a dolgozó, melyből szilícium-dioxid kerül a levegőbe. A szilíciumot a dolgozók a gyakran alkalmazott védőmaszkok ellenére belélegezhetik, ami súlyos betegségeket, szilikózist, hosszú távon pedig akár tüdőrákot is okozhat. A veszélyt fokozza, hogy a gyárak a munkavédelmi előírásoknak nem akkora hívei, mint a tiszta anyagi haszonnak, így sokszor még az alapvető szellőzés sem megoldott a gyárakban.
Azon már meg sem kell lepődni, hogy a tartományban egyéb munkavállalói jogok sem léteznek. Civilek a WHO-t, illetve Brüsszelt is arra hívják fel, hassanak oda a gyártóknak. Csak akkor fejeződhet be a jogfosztott munkavállalók teljes kizsákmányolása, ha a megrendelők nem hajlandóak elfogadni azt a kicsivel nagyobb nyereség fejében.