Az amerikai külügy felállította a névsort, azonban valószínűtlen, hogy Washington a rabszolgaságot elnéző szövetségeseket büntesse.
Az eddigi becslések szerinti 21 milliónál is többen szenvedik el a modern rabszolgaság intézményét világszerte. Az amerikai külügyminisztérium által kiadott tanulmányban 27 millióra teszik azok számát, akik szenvedő alanyai a az emberkereskedelemnek és a rabszolgaságnak.
A kormányzati anyag különösen élesen marasztalja el Oroszországot és Kínát, akiket Iránnal és Észak-Koreával említ egy lapon, mint akik a legnagyobb kerékkötői a szexuális kizsákmányolás és a kényszermunka elleni harcnak. A lista legalján az oroszokon és kínaiakon kívül még Üzbegisztán található. Az anyag szégyenfalra tűzte még Algériát, Líbiát, Szaúd-Arábiát és Kuvaitot is.
A tanulmány egy eseteleges washingtoni szankció bevezetéséről is értekezik azon államok ellen, akik az ún. „Trier 3” listán találhatók. Ez azonban csak üres fenyegetésnek tűnik, főleg Szaúd-Arábia és Kuvait esetében, amely államok az USA szövetségesei, így aligha vehető komolyan, hogy szankciókkal sújtsa az amúgy szponzorált stratégia partnereket.
Peking azonnal reagált a szerdán publikált dokumentumban leírtakra. Szerintük a kínai kormány elismerést érdemelne az erőfeszítésekért, melyeket az emberkereskedelem elleni közdelemben tanúsít. Bár a tanulmány megemlíti, valóban tett lépéseket Peking az utóbbi évben, azok mégsem elégségesek. Kínát sok szakértő a világ kényszermunka- és szexuális kizsákmányolás centrumaként tartják számon.