Kínában az újév második hete olyasmivel kezdődött, amire már rég nem volt példa: a sajtó szabadságáért tüntettek, miközben egy hivatalnok távozását követelték.
Kína egyik legkomolyabb lapja, a Nanfrang Zhoumo (Déli Hetilap) munkatársai kezdtek tüntetni hétfőn a szerkesztőség előtt. Egyúttal a munkájukat is beszüntették. A BBC tudósítása szerint a sajtómunkások transzparensekkel is készültek. Egyiken a következő volt olvasható: „Sajtószabadságot, alkotmányosságot és demokráciát akarunk!”
A megmozdulás előzményei az új esztendő első napjáig nyúlnak vissza. Az év első napján a lap weboldalán a szerkesztőség egy olyan köszöntőt tett közzé, melyben országos reformok szükségességét hangsúlyozzák. A merész szerkesztőségi állásfoglalást aztán a hivatalos cenzúra regulázta meg. A Guangdong tartományi főcenzor a Kínai Kommunista Párt köszöntőjévé gyúrta át a kritikus cikket.
Az eset után a szerkesztőség tagjai egyenként fordultak beadvánnyal a tartomány vezetéséhez, kérve a propagandafőnök eltávolítását. A hivatalos szervek azonban kitartóan tagadtak. A külügyminisztérium közleményt is kiadott az esettel kapcsolatban, amiben az áll, hogy a kínai hatóságok nem élnek semmiféle cenzúrával a sajtó ellen.
Az ügy elkenése azonban nem sikerült, január 7-én sok újságíró és szimpatizáns gyűlt össze a Nanfrang Zhoumo szerkesztőségének bejáratánál. A lap egyesek szerint a legkomolyabb oknyomozó és feltáró munkát végző orgánum az egész országban. Ennek ellenére régóta ez az első eset, hogy a hatalommal ilyen nyíltan akasszon tengelyt egy szerkesztőség.
Az események kitűnő indikátorként is szolgálhatnak azzal kapcsolatban, hogy a nemrég megválasztott új állami vezetés mennyire hajlamos a valódi reformokra. Mindenesetre az, hogy az állami Global Times is arról ír, hogy a hatósági cenzúra idejétmúlt, reményekre adhat okot a változást követelőknek.
Tegnapi bejegyzésünkben a kínai társadalom rohamos változását jegyeztük meg. A fenti eset egy újabb példa arra, hogy valami tényleg változásnak indult a társadalmon belül és valós reformok nélkül aligha lesz enyhíthető hosszútávon a feszültség. Bár egy fegyveres felkelés minden bizonnyal ma nem aktuális a hatalmas országban, a fentihez hasonló apró forradalmak útján célt érhetnek a lakosság „eszméletre ébredt” tagjai.