Egy jelentés szerint 54 állam kormánya tehető felelőssé az USA által, terroristagyanús személyek ellen elkövetett kínzások miatt.
Feltehetőleg az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt kell felelnie több államnak is a kontinensen, mivel a gyanú szerint segítettek az amerikai titkosszolgálatoknak terrorizmussal vádolt személyek törvénytelen vallatásában.
A 2001. szeptember 11-e utáni programban egy New York-i székhelyű szervezet jelentése szerint 54 állam vett részt világszerte. A 25 európai ország közül például Németország, Nagy-Britannia és Ausztria is gyanúsított. Magyarország kimaradt ezekből, csakúgy mint Hollandia és Franciaország.
Lengyelországot, Litvániát és Romániát a Open Society Justice Initiative azzal vádolja, hogy a kormányok tudtával titkos börtönöket működtettek a területükön. A macedón kormány egy német állampolgárságú személy illegális bebörtönzéséhez és megkínzásához járult hozzá a határain belül.
A szervezet szerint ezek az esetek nem fordulhattak volna elő az adott ország hatóságainak tudta és engedélye nélkül. Egyes országok csak a légterüket, vagy légi bázisaikat engedték át a CIA-nek, más államok azonban hathatós segítséget is nyújtottak a gyanúsnak tartott személyek elfogásában.
A gyanú szerint a kormányokat egy, a 9/11 után három héttel tartott NATO-tanácskozáson „szervezték be”.